KÖNYVCIMBORÁK KLUBJA
általános iskolás korosztály olvasási kultúrájának fejlesztését célzó kampány
a Zounok II. projekt keretében

A tanév során ?megszólítunk? minden évfolyamot, felkínálva több szépirodalmi művet olvasásra. A klubhoz bárki csatlakozhat. Minden mű feldolgozása 3 fordulós. Az elkészített feladatlapokat nyomtatott formában kapják meg a gyerekek A feladatsorokat magyart tanító drámapedagógusok állítják össze, figyelembe véve a nem szakrendszerű oktatásban jelen lévő képességfejlesztést is.

Megoldhatják a gyerekek a feladatsorokat az iskolai könyvtárban, és a napköziben egyaránt.
A projekt novemberben kezdődik, és május végéig tart. Az 1-2. évfolyam számára februárban indítjuk, hogy az olvasási képességek kialakulhassanak.

A programot, és annak aktuális részeit folyamatosan kommunikáljuk a tanulók és a pedagógusok, a bekapcsolódott iskolák felé.

A hozzáadott pedagógiai értéket kérdőíves felméréssel, viszonyszámokkal próbáljuk mérhetővé tenni. Az adatokat összegyűjtjük a résztvevő iskoláktól.

1. évfolyam: Zelk Zoltán: Szavaseigaz Marci c. meséje (ebből 9 mese, - egy fordulóban 3)

Könyvcimborák Klubja

Füllentők, nagyotmondók, tódítók és lódítók a főhősei Zelk Zoltán leghumorosabb meséinek. Az okos nyúl, a furfangos szarka, Szavaseigaz Marci vagy a sárga szakállú király története egytől egyig csalafinta állatokról szól.

2. évfolyam: Csukás István: A téli tücsök meséi -

Könyvcimborák Klubja

Csukás István meseregényében a tücsök a szigeten töltött szép nyár emlékeit idézi fel. A zsályaszagú hátizsák zsebében került be a szobába, itt tölti nagy unalomban a telet. Kiugrik a hátizsák zsebéből, felszökken az írógép billentyűire, és le-leüt egy-egy betűt. Valamennyi leütött betű egy-egy szép nyári emléket idéz. Véletlenül éppen ezt a mondatot kopogja le: "A szigetre vágyom."

3. évfolyam: Janikovszky Éva: Égigérő fű

Könyvcimborák Klubja

A történetben megismerkedünk a bűbájos régi házzal, a sárga kövekkel kirakott udvarral, Dezső Dezsővel, a lószerszámkészítővel, Kamilla kisasszonnyal, aki zord, barátságtalan teremtésből egyszerre csak valóságos tündérré változik, Bertamamával, a málnaszörpivó verseny örökös győztesével és a többiekkel, de persze elsősorban Misuval, a kisfiúval, akinek szemével látjuk mindezt.

4. évfolyam: Csukás István: Keménykalap és krumpliorr

Könyvcimborák Klubja

A Vadliba kisdobos őrs tagjai szövetkeznek az állatkertből ellopott kismajmok felkutatására. Megpróbálják rendbe hozni, amit a rakoncátlan, rendbontó felnőttek elrontottak. Minduntalan keresztezi útjukat az álruhás, intrikáló Bagaméri, az elátkozott fagylaltos, aki szeretne hozzáférni a majmokért beígért jutalomhoz.

5. évfolyam: Nógrádi Gábor: Petepite

Könyvcimborák Klubja

Egy derűs májusi reggelen a tizenegy és fél éves Pete Péter lába beleütközött az ágy végébe, amikor ki akarta nyújtani. "Mi a manó? - nyögött fura, mély hangon. - Éjszaka rövidebb lett az ágyam? Biztosan álmodom." De Pite nem álmodott. A takarója alól két hatalmas lábfej feszült a deszkának. Két csúnya, szőrös láb. Pete Péter, azaz Pite egyetlen éjszaka alatt felnőtté változott. Pontosan olyan lett, mint az édesapja. És a csodáknak itt még nincs vége!

6. évfolyam: Nöstlinger: A cseregyerek

Könyvcimborák Klubja

Csak éjszaka táplálkozik, a nappalokat bezárkózva tölti a szobájában, a fürdőszobát nem látogatja. Jasper cseregyerek: Londonból érkezett Bécsbe. De miért viselkedik ilyen lehetetlenül? Miért nem áll szóba a család tagjaival, amikor az lenne a feladata, hogy javítson a kiskamasz Ewald csapnivaló angol kiejtésén?

7. évfolyam: Sachar: Stanley, a szerencse fia

Könyvcimborák Klubja

Stanley már megint rosszkor rossz helyen tartózkodik. Valahonnan az égből a fejére pottyan egy tornacipő, amit haza akar vinni. Erre lopással vádolják, s hamarosan egy javító-nevelő
táborban találja magát. Ha valaki mindezt megjósolja neki, a 15 éves fiú nem e váratlan csapás miatt hitetlenkedett volna. A balszerencse ugyanis előbb-utóbb minden felmenőjét utolérte. Az ő története azonban végül szerencsésen alakul. De miért épp neki sikerül megtörnie a családját kísérő megpróbáltatások sorát?

8. évfolyam: Lowry: Számláld meg a csillagokat

Könyvcimborák Klubja 1943-at írunk. Annemarie Johansen élete sajátos elegye a hétköznapi otthoni és iskolai életnek, az élelmiszerhiánynak és a náci katonák állandó jelenlétének. A bátorságról a kislány úgy gondolja, az a mesebeli páncélos lovagok erénye, az ő életében nem sok szerepe lehet . Amikor a német megszállók elkezdik a dániai zsidók összegyűjtését, Johansenék befogadják Annemarie barátnőjét, Ellen Rosent, s ettől kezdve a külvilág felé ő is a családtagja lesz.

Tájékoztató könyvtáros-tanárok számára Könyvcimborák Klubja