Honlapkészítés, web2 alkalmazások a könyvtáros munkájában

Szakmai fórum - 2011. augusztus 25.

A TÁMOP-3.2.4-08/1-2009-0069 azonosítószámú projekt keretében célul tűztük ki olyan szakmai műhelyek megrendezését, ahol a pedagógusok olyan új módszereket ismerhetnek meg, amelyek elősegítik, hogy a könyvtári források szerephez jussanak a tanulói-tanári tevékenységekben. A "Honlapkészítés, web2 alkalmazások a könyvtáros munkájában" című műhelyt azoknak a gyakorló pedagógusoknak hirdettük meg, akik módszertani eszköztárukat az internet adta lehetőségek kiaknázásával szeretnék bővíteni.

A mai fiatalok a legtöbb információt az interneten keresztül szerzik meg, tanulmányaik során nagy biztonsággal használják a különböző webes szolgáltatásokat, szoftvereket. Ennek ismeretében célszerű a pedagógusnak is olyan módszereket használnia, amivel fel tudja kelteni a diákok érdeklődését az adott téma iránt.
Napjainkban oktatási szemléletváltás zajlik. A hagyományos, jól bevált technikák kiegészülnek újakkal, jelen esetben az IKT eszközök nyújtotta lehetőségekkel. A műhelymunka célja annak gyakorlati bemutatása volt, hogy hogyan lehet egy új eszközt alkalmazását előnyben részesíteni ott, ahol pedagógiai szempontok nem szólnak ellene.

Egy rövid, ámde látványos prezentáció megtekintése után a google honlapszerkesztésének rejtelmeibe kaphattunk betekintést. Természetesen a honlap forrásállományait is a google szerverein tároltuk el. Az alapvető forrásállományok ?csakúgy, mint a prezentációkészítésnél, itt is- a szöveg, kép, hang, videó konvertálásáról is hangzottak el érdekességek. A dokumentumkezelés ? feltöltés egyszerűsége, a megosztási lehetőségek többrétűsége mindenképpen kiemeli ezen szolgáltatás fontosságát a honlapkészítés folyamán. Az előkészületek után a honlap létrehozása és szerkesztése következett. A struktúra- és tartalmak beállításával, formázásával tehetjük egyedivé honlapunkat. Az objektumok beszúrásának technikáját linkek alapján tettük meg. A videó beágyazása kis html programozási ismeretet is igényelt, azonban ennek megértése és használata nem okozott különösebb problémát. A kérdőív hasznos szolgáltatás, aminek a készítése mellett a honlapba ágyazását is megismerhettük. Érdekességként komplett lapozható prezentációt is ágyaztunk be és készítettünk fórumot is.
A google honlapkészítés egyszerűsége és gyorsasága mindenképpen annak használhatóságát determinálja, mind a tanár mind a diák részére.

Honlapkészítés, web2 alkalmazások a könyvtáros munkájában